Top

Ačkoliv se Česká republika nenachází ve středověku, státní symboly, jakými jsou vlajka ČR nebo vlajka EU, jsou v tuzemsku stále důležitými a často používanými. Jak je to s jejich vyvěšováním? Nařizuje ho zákon nebo je dobrovolné? A jaké vlajkové stožáry jsou nejpoužívanější?

Co říká zákon

Co říká zákon ohledně povinnosti použít stožár na vlajku? Je povinnost vlajku vyvěsit nebo jde o dobrovolnou věc? Ačkoli už nežijeme v době totalitního režimu, zákon jasně stanoví, že budovy státních úřadů a institucí musí státní vlajku České republiky vyvěsit v den státního svátku. Ten podle znění zákona začíná v 16 hodin předchozího dne a končí v 8 hodin dne následujícího. Pokud ale úřady a instituce preferují, aby byla vlajka na stožár umístěna po celý rok, není tomu nijak zabraňováno.

Vlajkové stožáry

Nejpoužívanějším způsobem, jak vyvěsit vlajku u budovy státní instituce, jsou vlajkové stožáry. Nejčastěji se využívají sklolaminátové stožáry. Ty se běžně vyrábějí a dodávají ve čtyřech základních variantách:

  • Varianta Basic – jde o sklolaminátové stožáry fungující na nejjednodušším principu vnějšího vedení lanka.
  • Varianta Comfort – u varianty Comfort je lanko na nesení vlajky umístěno uvnitř sklolaminátového stožáru.
  • Varianta Supreme – u varianty Supreme se vlajka zavěšuje na horizontální rameno, které reaguje na pohyb větru.
  • Varianta Executive – nejmodernější varianta nabízí nejen vedení lanka uvnitř sklolaminátového stožáru, ale navíc i horizontální rameno Windtracker.

Všechny nabízené varianty se dají samozřejmě vyrobit ve výšce na míru pro jednotlivé klienty. Ti pocházejí především z řad již zmiňovaných státních institucí a úřadů. Vlajky ale využívají i mnohé české a zahraniční výrobní společnosti podnikající na území České republiky. Obvykle na stožáry u svých výroben umísťují jednak státní vlajku ČR, vlajku země, ze které majitel společnosti pochází a nesmí chybět ani vlajka EU.

ZAVOLEJTE NÁM
+420 735 108 281
NAVŠTIVTE NÁS
Folknářská 1246/21, Děčín II-Nové Město 40502
NAPIŠTE NÁM
info@halyjabor.cz